Go to navigation
It is currently Tue May 26, 2020 8:04 pm

All times are UTC




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 98 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:06 pm 
Offline

Joined: Mon Jan 24, 2011 4:33 pm
Posts: 1763
MSD wrote:
I suspect this will be a multiple choice test with candidates not expected to write any of the working out.

It isn't multiple choice.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:18 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 16, 2008 5:08 pm
Posts: 1731
Yes, not in this case but they are not expected to write the working out or marked on it, and that's reason multiple choice was mentioned.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:22 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 16, 2008 5:08 pm
Posts: 1731
Yes wrote:
"Alice buys 3 swizzles and 2 twizzles for 30p. Owen buys 2 swizzles and 4 twizzles for 44p. How much is the twizzle?"


Getting tougher :)
Are they testing children or 11+ parents?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:29 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 16, 2008 5:08 pm
Posts: 1731
Just out of interest, would this be the best approach? Or there is a simpler way?

Quote:
Alice buys 3 swizzles and 2 twizzles for 30p. Owen buys 2 swizzles and 4 twizzles for 44p


3 swizzles and 2 twizzles for 30p
2 swizzles and 4 twizzles for 44p

Make swizzles the same - double the first and 3 times second. So that gives us

6 swizzles and 4 twizzles for 60p
6 swizzles and 12 twizzles for 132p

That would mean 8 twizzles are 72p and one is 9p


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:38 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 24, 2018 4:26 pm
Posts: 111
Quote:
I have to admit I would probably resort to the dreaded algebra. :twisted:

I'm sure that there is a superior method involving drawing a farmyard full of fluffy sheep and plump chickens but unfortunately my artistic talents are worse than my maths! :D


Well, this is what I meant :lol:
and what should 10 year old use?

Trial and error method. Is it a part of curriculum?

And what about multiplication of decimals? it is not in the curriculum of Y5, Year 6 curriculum says "multiply one-digit numbers with up to 2 decimal places by whole numbers"
DAO sample papers has example of it.
Paper 2 question 50 - 0.2*0.3

These are remarks to the statement that children don't need any tuition and you don't need go beyond Y5 curriculum.
DAO is a state school unlike MGS.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:49 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 16131
Yes wrote:
What about question like "there are sheep and chickens on the farm. They have together 35 heads and 94 feet. How many sheep are there?"

Is it part of year 5 curriculum? Are children taught how to solve this type of question at school?

Adult (if not an 11+ tutor :lol: ) would solve as simultaneous equations.


Think about the heads - there are 35 - if they were all chickens then how many feet? 70, yes?

So the additional 24 feet must belong to sheep and they need an additional 2 each, so 12 sheep - there you go - not a symbol in sight!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:54 pm 
Offline

Joined: Mon Jun 18, 2007 2:32 pm
Posts: 7552
Location: East Kent
I would draw a diagram.
Diagrams are really useful!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:56 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 24, 2018 4:26 pm
Posts: 111
Quote:
Think about the heads - there are 35 - if they were all chickens then how many feet? 70, yes?

So the additional 24 feet must belong to sheep and they need an additional 2 each, so 12 sheep - there you go - not a symbol in sight!


Yes, this is how I explained it to 10 years old. Interesting, does he remember how to do it, as it is not practised since tests ...

I imagine myself in math test in secondary solving similar problem in this way. My algebra teacher would be surprised a bit :lol:

As a teacher how would you mark this answer in secondary?


Last edited by Yes on Tue Nov 27, 2018 5:05 pm, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 4:57 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 16131
yoyo123 wrote:
I would draw a diagram.
Diagrams are really useful!

Yes - that's how I'd explain it to a child but can't be done on here.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ratio problem
PostPosted: Tue Nov 27, 2018 5:04 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 12, 2007 1:21 pm
Posts: 16131
Yes wrote:
Alice buys 3 swizzles and 2 twizzles for 30p. Owen buys 2 swizzles and 4 twizzles for 44p. How much is the twizzle?"


3 swizzles and 2 twizzles for 30p - multiply by 2, 6 swizzles and 4 twizzles for 60p
2 swizzles and 4 twizzles for 44p - multiply by 3, 6 swizzles and 12 twizzles for 132p

So the additional 8 twizzles cost 72p ie 9p each

If you set it out like I've done you don't get confused as to which sentences you are comparing ... another inappropriate question for an 11+ Test .


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 98 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Next

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Privacy Policy | Refund Policy | Disclaimer | Copyright © 2004 – 2020